HATHA YOGA

Hatha Yoga, Yoga'nın hazırlık sürecidir. "Ha" kelimesi güneş anlamına gelir, "tha" ay anlamına gelir. “Hatha”, içinizdeki güneş ve ay veya içinizdeki Pingala ve Ida arasında denge getirmek için Yoga anlamına gelir. Hatha Yoga'yı sizi belirli sınırlamaların ötesine taşıyacak şekillerde keşfedebilirsiniz, ancak temelde bu fiziksel bir hazırlıktır - bedeni daha yüksek bir olasılığa hazırlamaktır. Bunun başka boyutları da var, ama basitçe söylemek gerekirse, sadece birinin oturma şeklini gözlemleyerek, onlara ne olduğunu neredeyse biliyorsunuz. Kendinizi gözlemlediyseniz, kızgınsanız, tek yöne oturacaksınız; mutluysan başka bir şekilde oturursun; Eğer depresyondaysanız, başka bir şekilde oturursunuz. Yaşadığınız her farklı bilinç seviyesi veya zihinsel ve duygusal durum için, vücudunuz doğal olarak belirli duruşlar alma eğilimindedir. Bunun tersi, asana bilimidir. Bedeninizi bilinçli olarak farklı duruşlara sokarsanız, bilincinizi de yükseltebilirsiniz.  

 

Hatha Yoga, bedenin mekaniğini anlamak, belirli bir atmosfer yaratmak ve ardından enerjinizi belirli yönlere yönlendirmek için beden veya vücut duruşlarını kullanmakla ilgilidir. Hatha Yoga egzersiz değildir .

Asana Duruş demektir. Bir şekilde oturursam, o bir asanadır. Başka bir şekilde oturursam, o başka bir asana. Yani sayısız asana mümkündür. Vücudun alabileceği bu sayısız duruştan seksen dört temel duruş asana olarak tanımlandı.  

YIN YOGA

Birçok yoga türünden biri olan Yin yogada diziler, vücuttaki bağ dokularını ve fasyayı uzatan bir dizi yavaş, uzun tutuş ve mat tabanlı duruşlardır.

Bu, tüm seviyelerdeki yogiler için bir uygulamadır. Vinyasa ve diğer yoga tarzlarının aksine Yin'de tek yapmanız gereken pozda rahatlamaktır. Ancak bu, çoğumuzun meditasyondan bildiği gibi, genellikle göründüğü kadar kolay veya rahat değildir!

Yin yapmak, kontrolü vermektir - günümüz modern yaşamlarımızda çok nadir ve tedavi edici bir kavram.

"Yin yoga" terimi Taocu gelenekten gelir. Yang, vücutta ısı yaratan hareketle ilgilidir. Yin, dinginliği bulmak ve vücudu soğutmakla ilgilidir. Ve teoriye göre, hem dengeyi bulmalıyız hem de en uygun benliğimiz olmalıyız.

Araştırmalar, zihin üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmanın ve stres ve kaygı duygularını azaltmanın yanı sıra, uygulamanın dolaşımı arttırdığını, esnekliği geliştirdiğini, fasyayı serbest bıraktığını ve eklem hareketliliğini geliştirdiğini ve iç organlarımızı dengelediğini - chi veya prana akışını iyileştirdiğini gösteriyor. Sürekli hareket halinde olan, çok fazla hareket, aktivite, teşvik ve sorumluluk gerektiren bir kültürde yaşıyoruz. Bu nedenle, bizden hala olmamızı isteyen bir yoga dersinin, hızlı tempolu bir Vinyasa dersinden daha zor olması şaşırtıcı olabilir .

Yin Yoga Nedir?

Yin, vücuttaki derin bağ dokularını, kemikleri, eklemleri, fasya ve bağları hedef alan yavaş, yatıştırıcı ve meditatif bir yoga tarzıdır. 

Geleneksel Çin Tıbbından farklı akupunktur noktalarının gerilmesi ve uyarılmasına odaklanmaktadır .

Yin Yoga'da, bağ dokularımızda çalışmak için çoğunlukla pasif pozları yaklaşık iki ila beş dakika tutarız.

Fasiyal sistemimizi ve derin dokularımızı ne kadar çok çalıştırırsak, yaşlandıkça vücudumuz o kadar az yoğun ve sıkı hale gelir. Hareket etme ve hidrat germe,  ve kelimenin tam anlamıyla yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olur.

Aşırı sıkı dokuları uzatmak rahatsız edici bir uygulama olabilir, ancak bu zamanı nefes almaya odaklanmak için kullanmak Yin Yoganın büyük bir parçasıdır ve Yin Yoganın birçok faydasından biridir.

Tipik olarak rahatsızlık hissettiğimizde, vücudumuz doğal olarak gerginleşir ve savaş ya da kaç tepkimizi kullanırız. Yin Yoga bize zihni yeniden yönlendirmeyi ve rahatsızlık hissettiğimizde kalp atış hızını yavaşlatmayı öğretir.
 

VINYASA

Vinyasa, nefes kullanarak, kesintisiz bir şekilde birbirinize hareket edebilmeniz için duruşları birbirine bağlayarak karakterize edilen bir yoga tarzıdır. Genellikle "akış" yoga olarak adlandırılır. Bazen power yoga ile karıştırılır. 

Vinyasa sınıfları çeşitli duruşlar sunar ve hiçbir sınıf birbirine benzemez. 

Vinyasa Yoga'nın değişken doğası, daha dengeli bir vücut geliştirmenin yanı sıra her gün aynı şeyi yapıyorsanız meydana gelebilecek tekrarlayan hareket yaralanmalarını önlemeye yardımcı olur.

Bir felsefe olarak Vinyasa, şeylerin geçici doğasını kabul eder. Bir duruşa giriyoruz, bir süre oradayız ve sonra ayrılıyoruz.

Vinyasa veya Vinyasa-Krama, binlerce yıl önce yoganın en erken dönemi olan Vedik çağa dayanırken, bir şeyi kutsal kılmak için bir dizi veya adım dizisine gönderme yapıyordu.

Vinyasa'nın hareket pratiğinin bugün genel olarak yoganın nasıl uygulandığı üzerinde en büyük etkiye sahip olan T Krishnamacharya ile başladığı söyleniyor.

Tüm bunları bir araya getirin ve Vinyasa, hayatımızın her eylemini kutsal olan veya bizim için en önemli olana doğru ilerlemek niyetiyle birleştiren nefesle başlatılmış bir uygulamadır.

Vinyasa Yoga, günümüzde dünyadaki en popüler uygulama biçimlerinden biri olsa da, tam olarak anlaşılmamıştır.

 

  • Vinyasa Yoga, nefesi kullanarak bir duruşu diğerine bağlar .

  • Vinyasa'da bir duruşu diğerine bağlayan şey " geçişler " dir. Aradaki kısımlar. Her zaman takdir edilmeyen şey, geçişlerin kendilerinin duruş olarak kabul edilmesidir. Daha zarif, bağlantılı bir şekilde hareket etmek için, asanada yaptığınız gibi geçişlerde beceri geliştirmek için çok zaman ayırın.

  • Vinyasa, hareket ile eş anlamlıdır . Duruşlara girip çıkmak bariz bir harekettir, ancak hareketsizlikte bile Vinyasa kalbinizin atışı ve nefesinizdeki nefes alıp verme ile temsil edilir.

  • Nefesle hareket edin.  Nefes, Vinyasa'nın hareketini başlatır, bu yüzden "nefesle senkronize" bir uygulama olarak adlandırıldığını duyarsınız.

  • Ujjayi Nefes , kullanılan nefes alma tekniğidir. Burun içinden ritmik bir şekilde nefes alıp vermek suretiyle yapılır. Genel his rahatlamadır.