Hamileliğim son derece rahat geçti.Hareket kısıtlamam olmadan hatta daha enerjik. Duygu durumumu bile hep rayında tuttu. Doğum sonrasında da bedenimin gücünü daha anladım. 

Meral Hoca hamile yogası dersleri ile, kendimi ve bedenimi tanımamı sağladı en başta. Bedenime güç kattıkça ruhsal olarak keyiflenmemi sağladığını düşünüyorum. 

Meral Hoca her zaman destekti arkamdaki hatta yeri geldiğinde yanımdaydı Asla yalnız hissetmedim. Yoganın zihinsel desteği ile bedensel desteğini her zaman fazlasıyla verdi. 

Zulbiye Uldes

Uzmanlık Programı

 İlk defa online olarak katıldığım bir uzmanlık programında, Online olarak da eğitim ve öğretimin faydalı olabileceğine tanık oldum.

Hamilelik sürecinde eğitimde olduğum için bu süreci sakin, dingin ve farkındalıkla geçirmeme sebep oldu. Yaşayarak buna tanık oldum.

Meral Hocam'ın  deneyimleri, bilgisi, duru ve akıcı bir şekilde verdiği bilgiler farkındalığımın artmasına neden oldu.

Program gayet başarılı idi. Programı kesinlikle tavsiye ederim. Gönül ortaya konularak verilen bir eğitim olduğu hissini süreçte çok fazlasıyla hissettim. 

Ekleyecek bir şey bulamadım açıkçası. Faydalı oldu ve olmaya devam ediyor. 

Elçin Güngör

Hamile Yogası

Hamileliğim son derece rahat geçti.Hareket kısıtlamam olmadan hatta daha enerjik. Duygu durumumu bile hep rayında tuttu. Doğum sonrasında da bedenimin gücünü daha anladım. 

Meral Hoca hamile yogası dersleri ile, kendimi ve bedenimi tanımamı sağladı en başta. Bedenime güç kattıkça ruhsal olarak keyiflenmemi sağladığını düşünüyorum. 

Meral Hoca her zaman destekti arkamdaki hatta yeri geldiğinde yanımdaydı Asla yalnız hissetmedim. Yoganın zihinsel desteği ile bedensel desteğini her zaman fazlasıyla verdi. 

Tuba Şen

Yoga

Yogaya Meral Hoca ile başladım. 

Yoga sandığım şeyin yoga olmadığını yoganın aslında ne olduğunu ve daha da önemlisi ne olmadığını öğrendim.

Meral Hoca ile birebir derslerde küçücük bir dokunuşu ile düzeltmesiyle, aslında o hareketi ne kadar yanlış yaptığımı farkettim.

Çoğunlukla online yapmak zorunda kaldığımız bu süreçte ise "online yoga dersi mi olur" konusundaki önyargımı bir anda yıkıverdi. Meral Hoca'nın bilgisayar ekranından bile öğrencisine yani bana tüm dikkati ile odaklanması sayesinde fiziki uzaklığın dezavantajlarını minimum düzeyde yaşamış oldum.

Ezgi Arman

Hamile Yogası Uzmanlık Programı

Hamile yogasını anatomi , yamalar ve mindfull bilgilerle birleştirdim. Çoğu yan dal diye düşünülen derslere göre fazlasıyla kapsamlı bir dersti. Temel yoga dersindeki anatomiyi öğrenmek, yamalara değinmek , bir zorunluluk olmadığı halde böyle kapsamlı şekilde öğrenmek beni fazlasıyla doyurdu.

Daha çok poz , hem benim hamile ile hem hamilenin bebeği ile olan bağlantısına nasıl yardımcı olabileceğim hakkında yollar öğrendim.

 ​Meral hoca hepimizle şevkatle ilgilenirken , en başta bize herkese nasıl alan açabileceğimzi öğretti. Bir başkasıyla bağ kurmaktan önce , kendimize olan şevkati  hatırlattı.

 Bana göre program yeterince doyurucuydu.

Hamile yogası  sadece hamile yogası değildir. Tekbaşına asla yeterli değil.. sonu olmayan mucizevi bir alan.. hepsini su gibi öğrenmek istiyorsan, kendi içinde bile şifaya sebep olacak bir eğitim.

Hiç bitmesin isterdim. Meral hocam ne anlatırsa ben dinlerim

Bence öğrendiğimiz şeylerin bize geri dönümü hep staj dersleriyle oluyor.bu yüzden bnim adıma önemli. Ödev belki durumu zorlaştırabiliyor ama staj dersleri bence önemli…

Özlem A.

Doğurganlık Yogası

Öncelikle yumurtlama ve adet dönemlerinde daha yumuşak, daha bilinçli olduğumu fark ettim. Hatta yumurtlamama çok olumlu etkisi olduğunu söyleyebilirim. Diğer taraftan özellikle gündelik hayatımda kendime olan güvenim arttı, yoga dersinden sonra da etkisi devam etti, özşefkatimi ve beden bilincimi arttırdı, aslında nasıl kasılıyormuşum onu fark ettim. Kadın olan benle yeniden iletişim kurdum. Yoga pratiğimde akışa daha çok uyum sağladım. Zihnimi daha uzun süre kendimde ve bedenimde tutmayı başardım diyebilirim. Tabii gidecek çok yolumuz var.

Meral Kaya öyle gereken yerde öyle ihtiyaç duyduğumda şefkat ve ilgi ile pratiğimize yaklaştı ki anlatmam çok zor. Fertilite süreci bir çok anne adayını içeride kırılgan dışarıda saldırgan bir hale getiriyor. Bu süreç uzadıkça kaos ve dengeden uzaklaşma da büyüyor, dış dünya ile aranızda bir diş ağrısı gibi hep orada duran bir şey oluyor. Meral Hoca bu süreci asla “aman boşver” tarzıyla yönetmedi, ama bunu bir yara olarak da görmedi. Doktorlardan aileye, arkadaşlara uzanan bir tavsiye silsilesinin sonunda “kafana takmayacaksın” denir, herkes bu reçeteyi sunarken hiç kimse bunu nasıl başaracağınla ilgili bir şey diyemez. Bu, beni en çok kızdıran şeydi, Meral Hoca neyi yük ettiğimi ve neyi serbest bırakacağımı bana gösterdi. Bu, başkalarının yapamayacağı bir şey.

Derslerde çoğu zaman o gün, o anda, özellikle de döngümün hangi evresindeysem ona uygun bir şekilde akışı düzenlemesi bana çok ama çok iyi gelmiştir. Kimseyle yarışmadığımı bir harekette mükemmelleşmek gibi bir çabam olmadığını bana her daim söylediğinden asıl önemli olan o gün o anda neye ihtiyacım varsa onu verdiğinden hep mutlu bir beklenti içinde oldum. Yoga bir bütündür, nefesle, hareketle ve duruşla. Bana bunu göstermiştir her dersimiz.

Natalia Kumral

Kendisi çok bilgili, tecrübeli ve açık kalpli birisi, bize rahat iletişim ve eğitim ortamı sağladı.

Hamilelik, doğum ve doğum sonrası dönemleri ilgili bilgiler almak dışında kişisel gelişim ilgili değişik bilgiler aldım. Staj dersleri Meral hocamin öğrencilerine yaptırması çok büyük bir avantaj bizim için. Kendi 3 doğum hikayesi ve öğrencileriyle ilgili deneyimleri şahane örneklerdi.