Menstürasyon (Ay Döngüsü)

` Öz bakım '' kavramı, bugünlerde özellikle yoga ve sağlık çevrelerinde bir parça moda. Stresin ve pandemi sürecinde tükenmenin olumsuz etkilerinin salgın boyutlara ulaştığını düşündüğünüzde hiç de şaşırtıcı değil. Kadınlar stresin etkisine daha da duyarlılar. Bu da bizi bu öz bakım fikrine getiriyor. Modern gerçekliğimizde bize yüklenen birçok talebin ortasında gelişmek istiyorsak, bu hepimiz için giderek daha hayati hale gelecektir. Özbakımın benim için en önemli yönlerinden biri, aylık döngüme uyum sağlamak ve iş yükümü, beklentilerimi ve buna göre dünyayla nasıl ilişki kurduğumu ayarlamaktır. Bu hiçbir zaman her ay kanadığım zamandan daha gerekli ve açık değildir. En yoğun günlerde bile, sadece dinlenmek ve 'olmak' için biraz zaman ayırmaya çalışıyorum, çünkü bu doğal aylık süreçte vücudumu destekleyerek bunun genel sağlığım ve canlılığım için ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Artı, regl olduğumda biraz rüya gibi, Çok kadınsı ve sezgisel duygular geliyor. Bu şekilde çağlar boyunca yaşamış diğer kadınların izinden gidiyorum; bunlar daha doğa odaklı, daha anaerkil toplumlardan kadınlar. Çağdaş toplumumuzda, döngü zamanımızda , vücutlarımızla bağımızı derinleştirmeye yardımcı olan doğal bir geri çekilme zamanı olduğunu kabul ediyorum. Bu dönemlerde bilinenin aksine aynı hamile kadında olduğu gibi enerji seviyelerimiz, genel üretkenliğimiz artarak bize bir ödül verilir. Adetlerimize yönelik bu yaklaşımın önemli bir yönü, menstrüasyona yönelik olumsuz görüşümüzden 'hastayım, kirliyim' gibi kelimeleri sözlük dağarcığımızdan çıkarmakla başlayabiliriz.

AY DÖNÜMLERİMİZDE KİŞİSEL BAKIM İPUÇLARI Bu süre içinde doğurganlığı ve doğuştan kadınlık onurlandırabilmeniz için, birkaç fikir:

  • Biraz kestirin ve / veya uyuyun (adet gören kadının daha fazla uykuya ihtiyacı olduğunu biliyor muydunuz?)

  • En sevdiğin kitabı oku

  • En sevdiğiniz bitki çayını yudumlayın

  • Günlüğünüze yazın - geçen ayı ve gelecek için niyetlerinizi yansıtın

  • Vücudu ve ruhu rahatlatmak ve yatıştırmak için meditasyon ve yoga yapın

Bilinçli bir dinlenme için gününüzün bir saatini belki 30 dakikasını ayırmak, tam istediğiniz şeyi yapmak - bir tür mini tatil gibi - bu dönem için mucizeleri getirebilir.