Doula (Doğum Destekçisi)

Kelime olarak Doula kadın hizmetçi için kullanılan bir Yunanca kelimedir. Doğum sırasında ailelere yardım etmek için bilgilendirici, fiziksel ve duygusal destekte bulunur. Bebeğin doğumundan sonra ailelere destek olmaya devam eden doulalar da vardır. Duygusal destek olarak doula hem çalışan kişi hem de ailesi için sakinleştirici ve istikrarlı sağlam bir köprü görevi görür. Bu, anne ve baba adayına gevşemeye yardımcı olmak, odadaki ambiansı ayarlamak veya ailenin diğer stresli ekip üyeleriyle sakin iletişim kurmasına yardımcı olur. Fiziksel destek, çoğu insanın doulasından beklediği şeydir.

Bu, istendiğinde ve uygun olduğunda hareket de dahil olmak üzere, hamile kişinin olabildiğince rahat kalmasına yardımcı olarak doğum pozisyonuna gelmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda uygulayıcının masaj veya diğer gevşeme yöntemleri de hamileye uygulanır. Rebozo, doğum topu Meral Kaya'nın bir aileye yardım etmek için kullandığı araçlardandır. Doulas, bu kritik dönemde ailelere yardımcı olmak için gerekli becerileri öğrenmek için çeşitli kuruluşlar tarafından eğitilir . En eski kuruluş DONA International'dır ve 25 yıl içinde 56 ülkede 12.000'den fazla doula sertifikalandırmıştır. Neden Bir Doula'ya (Doğum Destekçisi) İhtiyacınız Var? Bir doula kullanmanın hem siz, hem partneriniz, hem de doğum sonrası deneyiminiz için birçok faydası olduğu görülmüştür.

1 - Araştırmalar, hamile bir kişinin doula kullandığında, vajinal doğum yapma olasılığının daha yüksek olduğunu ve ağrı kesici ilaç talep etme veya Pitocin gerektirme olasılığının daha düşük olduğunu göstermektedir. İnsanların doğum deneyimlerini olumsuz olarak derecelendirme olasılıklarının daha düşük olduğuna dikkat etmek de önemlidir.

2 - Sonuç olarak, doğum sırasında ve doğum sonrasında bir doula kullanıldığında herkesin daha sağlıklı olma şansı çok daha yüksektir. American College of Obstetricians and Gynecologists şunları söylüyor: "Yayınlanan veriler, doğum sancılarını ve doğum sonuçlarını iyileştirmek için en etkili araçlardan birinin, doula gibi destek personelinin sürekli varlığı olduğunu gösteriyor."


Meral Kaya ile Doula (Doğum Destekçisi) deneyimini tatmak için: meralkayayoga@gmail.com